top of page

Siła Marek Premium: Strategia Sukcesu w Czasach Inflacji i Zmieniających się Preferencji Konsumentów

W ostatnich latach, gospodarki na całym świecie zmagały się z rosnącą inflacją, co bezpośrednio wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Rosnący udział marek własnych supermarketów i innych detalistów w rynku dodatkowo komplikuje sytuację dla uznanych marek. W obliczu tych wyzwań, marki starają się znaleźć skuteczne strategie, aby utrzymać swoją pozycję na rynku, sięgając po promocje cenowe, praktyki znane jako "shrinkflacja" – czyli zmniejszanie wielkości opakowań przy zachowaniu ceny, oraz różnego rodzaju rabaty.


Jednakże, najnowsze badania przeprowadzone przez Kantar wskazują na to, że droga do sukcesu w obecnych czasach niekoniecznie musi prowadzić przez obniżanie wartości marek. Wręcz przeciwnie, dane z Kantar BrandZ 2023 ukazują, że marki premium, które konsekwentnie budują i wzmacniają swoją pozycję na rynku, osiągają znaczące sukcesy. Aż 52% marek premium zostało sklasyfikowanych na najwyższym poziomie w modelu strategii cenowych Kantara w 2023 roku, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z 42% w roku 2020.


Te dane rzucają nowe światło na znaczenie strategii cenowej i zarządzania marką w segmencie premium. W czasach, gdy konsumentom wydaje się, że muszą dokonywać wyborów pomiędzy ceną a jakością, marki premium, które potrafią skutecznie zarządzać tym paradoksem, wyłaniają się jako liderzy. Kluczem do sukcesu jest znajdowanie harmonii między ceną a wartością, co pozwala konsumentom dostrzec dodatkową wartość zakupu produktów i usług premium, nawet w trudnych ekonomicznie czasach.


W 2024 roku, oczekuje się, że marketerzy będą kontynuować skupienie na strategiach cenowych, które wspierają percepcję wartości wśród konsumentów. Tym samym, marki premium będą musiały nieustannie inwestować w innowacje, jakość i wyjątkowe doświadczenia zakupowe, aby podkreślić swoją wyjątkowość i uzasadnić wyższą cenę w oczach konsumentów.


Podsumowując, w obliczu rosnącej inflacji i konkurencji, marki premium mają przed sobą jednoznaczne wyzwanie: jak utrzymać lojalność konsumentów bez kompromisów w zakresie ceny i jakości. Strategie cenowe, które potrafią podkreślić wartość marki premium, stają się kluczowe w budowaniu długoterminowych relacji z konsumentami. W tym kontekście, dane Kantar BrandZ 2023 stanowią potwierdzenie, że mimo wszystko, siła marki premium pozostaje niezachwiana, a klucz do sukcesu leży w strategicznym zarządzaniu cenami i wartością.
Comments


bottom of page